İstanbul Üniversitesi- Türk Hava Yolları Yeni İşbirliği Proje Lansmanı

İstanbul Üniversitesi ve Türk Hava Yolları iş birliği ile kurulan İÜ Havacılık Psikolojisi Araştırmaları Enstitüsü tarafından kokpit seçim süreçlerini yürütülmesi ile ilgili tanıtım toplantısı, 26 Şubat 2018 tarihinde THY Genel Yönetim Binası’nda gerçekleştirilmiştir.

THY kokpit seçim süreçleri için Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) tarafından hizmet alımını sonlandırdı. Artık İstanbul Üniversitesi ile THY ortak çalışmaları neticesinde kurulan Türkiye’nin ilk “Havacılık Psikolojisi Araştırmaları Enstitüsü” tarafından hizmet verilecektir.

Proje lansmanında İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, İÜ Havacılık Psikolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Pınar Ünsal ve THY Değerlendirme Merkezi Müdürü Nursibel Aydın konuşma yaptılar.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin bu çalışma ile bilimsel bilgiden toplumsal olarak faydalanılmasını mümkün kıldığını vurgulayarak, “İstanbul Üniversitesi ve Türk Hava Yolları arasındaki iş birliği ilerleyen zamanlarda kişilik envanteri uygulamaları, ideal profil çalışmaları gibi farklı düzlemlerde devam edecek. Önümüzdeki yıllar içinde, Üniversitemizin bilgi ve yetenek testlerini içine alan bir laboratuvar için de yine Türk Hava Yolları ile iş birliği içinde olmayı hedefliyoruz. İÜ Havacılık Psikolojisi Araştırmaları Enstitüsü ile bu ortak çalışmalarımızın, ilerleyen zamanlarda havacılık psikolojisi ve havacılıkta insan faktörleri alanında açılacak yüksek lisans ile doktora programları ve havacılık alanındaki bilimsel araştırmalarla da devam etmesini amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi: “Bayrağımızı dünyanın 121 ülkesinde gururla dalgalandırdığımız gibi ülkemizde her geçen gün daha da yoğunluk kazanan yerlileşme ve millileşme çalışmalarına bu vesileyle de katkı sağlıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Uygulamaya aldığımız programdan önce yurt dışından ithal ettiğimiz bu hizmeti bundan böyle ülkemizin değerli akademisyenlerinden temin etmiş olacağız. Bu, hem ülkemiz, hem de bizler için büyük bir onur. İlk defa Türkiye’de köklü bir üniversite ile bir proje geliştiriyoruz. Onlarca bilim adamının katkısı var. Son derece etik davranmamız gereken bir alan. Türk’e yakışır bir biçimde başladık, Türk’e yakışır bir biçimde bitmesi gerekiyor.”

İÜ Havacılık Psikolojisi Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Pınar Ünsal projenin önemli bir dönüm noktası olduğunu söylerken “Bu iş birliği ülkemizde bir uzmanlık alanına olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Ülkemizde havacılık alanında teknik donanıma sahip personeli ve pilotları yetiştirecek birçok okul bulunmakla birlikte, havacılık psikolojisi alanında uzmanlaşmış personele olan ihtiyacın ortaya çıkması bu iş birliği ile gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda da ‘İÜ Havacılık Psikolojisi Araştırmaları Enstitüsü’ kurulmuştur. Üniversitemiz böyle bir çalışmayla akademisyenlerin kazanmış oldukları bilimsel bilgileri Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biriyle paylaşmasına olanak sağlamıştır. Kurulan iş birliğinin yurt dışındaki firmalardan ithal edilen hizmetler yerine ülkemiz kurumlarının sunacağı hizmetlerin kullanılması konusunda diğer kurumlara bir örnek teşkil etmesini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Toplantıda bireysel proje sürecinde gelinen aşamayı anlatan THY Değerlendirme Merkezi Müdürü Nursibel Aydın ise proje hakkında bilgi vererek, “Süreç boyunca hocalarımızla bir araya gelerek süreç geliştirme çalışmaları yaptık. Kazanımlarımız bu alanda şevkle çalışmamız için temel motivasyon kaynağımızdır” dedi.


Galeri